Czym jest windykacja?

Zasadniczo windykacja to proces, podczas którego przy zastosowaniu legalnych w świetle obowiązującego prawa metod oraz narzędzi dochodzi się spłaty długów od osób prywatnych lub podmiotów gospodarczych, przy czym procedurę tę przeprowadzać można na własną rękę lub skorzystać w tym zakresie z pomocy windykatora. Jest to dość szerokie spektrum działań, które podobnie jak egzekucja komornicza, mają […]

Czy wkrótce zniknie zjawisko zatorów płatniczych?

Jednym z dość częstych problemów polskich przedsiębiorców są kłopoty z płynnością wynikających ze zjawiska zatorów płatniczych. Jak wynika z Europejskiego Raportu Płatności za rok 2017, niemal 50% polskich przedsiębiorców jest zmuszana do akceptowania długich terminów płatności.

Wyższe opłaty od pozwu

Od 21 sierpnia 2019 roku na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy –Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wzrosły opłaty sądowe w postępowaniu cywilnym.

Przedawnienie roszczeń po nowemu

Ustawą z dnia 13 kwietnia 2018 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono zmiany w zakresie zasad przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych, które weszły w życie od 9 lipca 2018 roku.

Czy intercyza chroni przed długami?

Zawarcie przed notariuszem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową, a mianowicie intercyzy, może skutecznie ochronić majątek małżonków w razie pojawienia się nieprzewidzianych problemów finansowych jednego z nich. W wielu, choć nie wszystkich przypadkach, jest to także niezwykle skuteczne rozwiązanie, mające na celu zabezpieczenie się przed działaniami komornika skarbowego.

Czym się różni windykator od komornika?

Windykator i komornik to zawody, które w społecznym odbiorze nie są kojarzone zbyt pozytywnie. Bardzo często zdarza się również, że wiele osób myli ze sobą obie te profesje. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z faktu, że praca windykatora wygląda łudząco podobnie do pracy komornika.

Niewypłacalność dłużnika – jak się bronić?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną firmę musi się liczyć z ryzykiem, że pewnego dnia któryś z jego partnerów biznesowych, z różnych przyczyn, może przestać terminowo spłacać swoje zobowiązania. Tego typu sytuacja może doprowadzić nie tylko do pogorszenia relacji i straty zaufania do kontrahenta, ale również negatywnie wpłynąć na płynność finansową firmy.

Czy każdy dług można sprzedać?

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców chcąc przywrócić płynność finansową w swojej firmie oraz pozbyć się problemu, jakim są nieterminowo regulujący faktury kontrahenci, decyduje się na współpracę ze specjalistycznymi firmami windykacyjnymi. Niestety liczne zawiłości prawne, a także skomplikowane wyliczenia sprawiają, że oferta tychże firm bardzo często jest niezrozumiała, przez co budzi powszechne zakłopotanie.

Jak sprawdzić, czy kontrahent jest wypłacalny?

Wielu przedsiębiorców, którzy w trakcie prowadzenia swojej firmy musieli borykać się z problemem, jakim są nieterminowo płacący kontrahenci, szuka skutecznych sposobów, które umożliwią sprawdzenie sytuacji finansowej kolejnych partnerów biznesowego. Posiadanie informacji na temat wypłacalności drugiej strony pozwala bowiem uniknąć zatorów finansowych w firmie oraz ewentualnych problemów ze ściągalnością należności za sprzedany towar lub zrealizowaną usługę.